See modeemi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "modem"
},
"expansion": "English modem",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from English modem.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modeemi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modeemini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modeemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modeemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modeeminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeeminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeeminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeeminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modeeminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeeminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeeminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeeminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeeminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "modeemi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "modeemi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "modeem",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Computing",
"orig": "fi:Computing",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Networking",
"orig": "fi:Networking",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "kaapelimodeemi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "modeemiyhteys"
}
],
"glosses": [
"modem"
],
"id": "en-modeemi-fi-noun-swuD0yTm",
"links": [
[
"computing",
"computing#Noun"
],
[
"networking",
"networking#Noun"
],
[
"modem",
"modem"
]
],
"raw_glosses": [
"(computing, networking) modem"
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"networking",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmodeːmi/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞de̞ːmi]"
},
{
"rhymes": "-odeːmi"
}
],
"word": "modeemi"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "kaapelimodeemi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "modeemiyhteys"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "modem"
},
"expansion": "English modem",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from English modem.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modeemi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modeemini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modeemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modeemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modeeminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeeminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeeminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeeminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modeeminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeeminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeeminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeeminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeeminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeeminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modeemittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modeemeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "modeemeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "modeemi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "modeemi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "modeem",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from English",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/odeːmi",
"Rhymes:Finnish/odeːmi/3 syllables",
"fi:Computing",
"fi:Networking"
],
"glosses": [
"modem"
],
"links": [
[
"computing",
"computing#Noun"
],
[
"networking",
"networking#Noun"
],
[
"modem",
"modem"
]
],
"raw_glosses": [
"(computing, networking) modem"
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"networking",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmodeːmi/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞de̞ːmi]"
},
{
"rhymes": "-odeːmi"
}
],
"word": "modeemi"
}
Download raw JSONL data for modeemi meaning in All languages combined (20.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.